516D227M016MM6AE3
Mfr.Part #
516D227M016MM6AE3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Ripple Current :
260mA
ROHS3 Compliant
Height :
16mm
Capacitance :
220μF
Termination :
Axial
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
600 µm
Diameter :
8mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Leakage Current :
0.1056mA
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
390mA @ 10kHz
Axial, Can
Published :
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Datasheets
516D227M016MM6AE3
516D 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 260mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can