516D226M025JL7BE3
Mfr.Part #
516D226M025JL7BE3
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V AXIAL
Capacitance :
22µF
Radiation Hardening :
No
Diameter :
5mm
Ripple Current :
65mA
Length :
12mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
130mA @ 10kHz
yes
Termination :
Axial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Published :
Tan Delta :
0.14
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
TR
Datasheets
516D226M025JL7BE3
516D 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 65mA 0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can