516D225M250MM6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516D225M250MM6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
8mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Leakage Current :
0.095mA
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
2.2μF
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current :
27mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
27mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Length :
16mm
Voltage - Rated :
250V
Tan Delta :
0.2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
43.2mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
516D
Datasheets
516D225M250MM6AE3
516D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 27mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can