516D108M025PR6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
516D108M025PR6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
900mA
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Voltage :
25V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Axial
Mount :
PCB, Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
Axial, Can
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Leakage Current :
4μA
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Tan Delta :
0.14
Number of Terminations :
2
Weight :
4.629987g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Diameter :
13mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.035A @ 10kHz
Lead Diameter :
600 µm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
26mm
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Series :
516D
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
516D108M025PR6AE3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 516D108M025PR6AE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25V, Package / Case:Axial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, 516D108M025PR6AE3 pinout, 516D108M025PR6AE3 datasheet PDF, 516D108M025PR6AE3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 516D108M025PR6AE3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
516D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can