500VXG68MEFC25X25
Mfr.Part #
500VXG68MEFC25X25
Description
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.008A @ 10kHz
Capacitance :
68µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
720mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
GENERAL PURPOSE
Datasheets
500VXG68MEFC25X25
VXG 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In