500VXG220MEFC35X40
Mfr.Part #
500VXG220MEFC35X40
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.51A @ 120Hz
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.114A @ 10kHz
VXG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In