500VXG220MEFC30X45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
500VXG220MEFC30X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
VXG
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
2.114A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.51A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
500V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
220μF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
VXG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In