476SML6R3MD4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
476SML6R3MD4
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Series :
SML
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
40mA
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
47μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.877Ohm @ 120Hz
Terminal Shape :
Flat
Diameter :
4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.008883mA
Published :
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.28
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size Code :
Datasheets
476SML6R3MD4
Cornell Dubilier Electronics 476SML6R3MD4
SML 47μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 40mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD