476SMH6R3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
476SMH6R3M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated :
6.3V
Tan Delta :
0.24
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
46mA @ 120Hz
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
22 Weeks
Life (Hours) :
1000 hours
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.003mA
Series :
SMH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Flat
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
46mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
47μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.877Ohm @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code :
Datasheets
476SMH6R3M
Cornell Dubilier Electronics 476SMH6R3M
SMH 47μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 46mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD