476SMH035M
Mfr.Part #
476SMH035M
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
120mA @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Size Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
35V
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.01645mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Series :
SMH
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.14
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current :
80mA
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Published :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Capacitance :
47μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.938Ohm @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Datasheets
476SMH035M
Cornell Dubilier Electronics 476SMH035M
SMH 47μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 80mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD