3EZ82D10/TR8
Mfr.Part #
3EZ82D10/TR8
Description
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
3EZ8.2
Tolerance :
±10%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
3W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
2.3Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
3EZ82D10/TR8
Microsemi 3EZ82D10/TR8
2.3Ohms ±10% 5μA @ 6V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ8.2D10/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 6V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ8.2D10/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)