3EZ8.2D10E3/TR12
Mfr.Part #
3EZ8.2D10E3/TR12
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
5μA
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Element Configuration :
Single
Tolerance :
±10%
Impedance-Max :
2.3Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number :
3EZ8.2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Mount :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
Impedance :
2.3Ohm
Zener Voltage :
8.2V
Datasheets
3EZ8.2D10E3/TR12
Microsemi 3EZ8.2D10E3/TR12
ZENER DIODE 2.3Ohm ±10% 8.2V 5μA @ 6V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ8.2D10E3/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 6V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
3EZ8.2D10E3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)