3EZ8.2D10/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ8.2D10/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
3W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Impedance-Max :
2.3Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Base Part Number :
3EZ8.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
3EZ8.2D10/TR8
Microsemi 3EZ8.2D10/TR8
2.3Ohms ±10% 5μA @ 6V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ8.2D10/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 6V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ8.2D10/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)