3EZ8.2D2E3/TR12
Mfr.Part #
3EZ8.2D2E3/TR12
Description
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±2%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
3W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Impedance-Max :
2.3Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V