3EZ82D10/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ82D10/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
82V
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Impedance :
2.3Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
95Ohm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Diode Type :
ZENER DIODE
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 62.2V
Pbfree Code :
No
Zener Voltage :
8.2V
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Base Part Number :
3EZ82
Datasheets
3EZ82D10/TR12
Microsemi 3EZ82D10/TR12
ZENER DIODE 95Ohm ±10% 8.2V 500nA @ 62.2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ82D10/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 62.2V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 82VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
3EZ82D10/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 62.2V
500nA @ 62.2V is the maximum voltage (Tol)