3EZ68DE3/TR12
Mfr.Part #
3EZ68DE3/TR12
Description
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Impedance-Max :
70Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 51.7V
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
3W
Base Part Number :
3EZ68
Datasheets
3EZ68DE3/TR12
Microsemi 3EZ68DE3/TR12
ZENER DIODE 70Ohm ±20% 500nA @ 51.7V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ68DE3/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 51.7V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
3EZ68DE3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 51.7V
500nA @ 51.7V is the maximum voltage (Tol)