3EZ6.2D10E3/TR8
Mfr.Part #
3EZ6.2D10E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
6.2V
Max Reverse Leakage Current :
500nA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance :
1.5Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Base Part Number :
3EZ6.2
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
3W
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mount :
Impedance-Max :
1.5Ohms
Datasheets
3EZ6.2D10E3/TR8
Microsemi 3EZ6.2D10E3/TR8
1.5Ohms ±10% 6.2V 5μA @ 3V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ6.2D10E3/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 3V.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ6.2D10E3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)