3EZ6.2D2E3/TR8
Mfr.Part #
3EZ6.2D2E3/TR8
Description
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Zener Voltage :
6.2V
Tolerance :
±2%
Base Part Number :
3EZ6.2
Impedance-Max :
1.5Ohms
No
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-65°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Max :
3W
Impedance :
1.5Ohm
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Datasheets
3EZ6.2D2E3/TR8
Microsemi 3EZ6.2D2E3/TR8
1.5Ohms ±2% 6.2V 5μA @ 3V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ6.2D2E3/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 3V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 6.2V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ6.2D2E3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)