3EZ6.2D5/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ6.2D5/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Terminal Form :
Wire
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Working Test Current :
121mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tol-Max :
5%
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Unidirectional
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Reference Voltage :
6.2V
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Max Power Dissipation :
3W
Base Part Number :
3EZ6.2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Zener Voltage :
6.2V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
1.5Ohm
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Number of Terminations :
2
Impedance :
1.5Ohm