3EZ6.2D5RLG
Mfr.Part #
3EZ6.2D5RLG
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 6.2V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
Wire
Surface Mount :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Working Test Current :
121mA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Qualification Status :
COMMERCIAL
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Case Connection :
Isolated
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
1W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tolerance :
±5%
Power - Max :
3W
Impedance-Max :
1.5Ohm
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Reference Voltage :
6.2V
Datasheets
3EZ6.2D5RLG
onsemi 3EZ6.2D5RLG
ZENER DIODE 1.5Ohm ±5% 5μA @ 3V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ6.2D5RLG Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 3V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V.This device must be operated with the working test voltage set to 121mA.For operation, diode reaches 1.5V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ6.2D5RLG Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 121mA
minimal dynamic impedance is 121mA