35MH74.7MEFC4X7
Mfr.Part #
35MH74.7MEFC4X7
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
36mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
1000 hours
Height :
7mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Pitch :
1.4986mm
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MH7
Ripple Current @ Low Frequency :
24mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
24mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Diameter :
4mm
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
35MH74.7MEFC4X7
Rubycon 35MH74.7MEFC4X7
MH7 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 24mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can