35MH522MEFCT56.3X5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35MH522MEFCT56.3X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ Low Frequency :
48mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
1000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current :
48mA
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
35V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Series :
MH5
Rubycon 35MH522MEFCT56.3X5
MH5 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 48mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can