35MH722MEFC6.3X7
Mfr.Part #
35MH722MEFC6.3X7
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.4892mm
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
60mA
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 10kHz
Diameter :
6.3mm
Series :
MH7
Height :
7mm
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
35MH722MEFC6.3X7
Rubycon 35MH722MEFC6.3X7
MH7 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can