2R5SVPE270M
Mfr.Part #
2R5SVPE270M
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2.5V SMD
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Number of Pins :
6
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
3.86A @ 100kHz
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
270μF
Height :
5.9mm
Voltage :
2.5V
Type :
Polymer
Ripple Current :
3.86A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
5.3mm
Tan Delta :
0.12
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ripple Current (AC) :
3.86A
Terminal Shape :
Flat
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency :
193mA @ 120Hz
Applications :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Dissipation Factor :
12 %
Voltage - Rated DC :
2.5V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
500μA
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Packing Method :
TR
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Series :
OS-CON™, SVPE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
2R5SVPE270M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5SVPE270M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:6, Voltage:2.5V, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, 2R5SVPE270M pinout, 2R5SVPE270M datasheet PDF, 2R5SVPE270M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5SVPE270M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 2R5SVPE270M
270μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Cut Tape (CT) 10mOhm OS-CON™, SVPE Surface Mount Polymer General Purpose