2R5SVPC1500M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2R5SVPC1500M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V SMD
Stock
216
In Stock :
216
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Published :
2013
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current (AC) :
5.15A
Leakage Current :
750µA
Ripple Current @ Low Frequency :
257.5mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
SMD/SMT
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
5.15A @ 100kHz
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
12
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tan Delta :
0.15
Dissipation Factor :
15 %
Capacitance :
1500μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Ripple Current :
5.15A
Diameter :
8mm
Packing Method :
TR
Voltage :
2.5V
Series :
OS-CON™, SVPC
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
3533
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
2.5V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height :
11.9mm
Width :
8.3mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Type :
Polymer
Datasheets
2R5SVPC1500M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5SVPC1500M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Number of Pins:12, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:2.5V, Type:Polymer, 2R5SVPC1500M pinout, 2R5SVPC1500M datasheet PDF, 2R5SVPC1500M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5SVPC1500M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 2R5SVPC1500M
1500μF ±20% Radial, Can - SMD 0.472 12.00mm Cut Tape (CT) 10mOhm OS-CON™, SVPC Surface Mount Polymer General Purpose