2R5SVPC390M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2R5SVPC390M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
12 %
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarity :
Polar
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
390µF
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Type :
Polymer
Ripple Current (AC) :
2.41A
Packaging :
Cut Tape (CT)
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
OS-CON™, SVPC
Ripple Current @ Low Frequency :
120.5mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
300μA
Height :
5.9mm
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
6.3mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.12
Voltage :
2.5V
Voltage - Rated DC :
2.5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
2.41A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.41A @ 100kHz
Number of Pins :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Datasheets
2R5SVPC390M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5SVPC390M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:2.5V, Number of Pins:6, 2R5SVPC390M pinout, 2R5SVPC390M datasheet PDF, 2R5SVPC390M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5SVPC390M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 2R5SVPC390M
390μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Cut Tape (CT) 25mOhm OS-CON™, SVPC Surface Mount Polymer General Purpose