2EZ91D5/TR12
Mfr.Part #
2EZ91D5/TR12
Description
DIODE ZENER 91V 2W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
JESD-609 Code :
e0
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 7V
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Impedance-Max :
2.5Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Impedance :
2.5Ohm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Voltage :
9.1V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Power Dissipation :
2W
Base Part Number :
2EZ9V1
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
2EZ91D5/TR12
Microsemi 2EZ91D5/TR12
ZENER DIODE 2.5Ohm ±5% 9.1V 3μA @ 7V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ9.1D5/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 7V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
2EZ9.1D5/TR12 Features
reverse leakage current of 3μA @ 7V
3μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)