2EZ9.1D2/TR12
Mfr.Part #
2EZ9.1D2/TR12
Description
DIODE ZENER 9.1V 2W DO204AL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Zener Voltage :
9.1V
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
2W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 7V
Impedance-Max :
2.5Ohm
Impedance :
2.5Ohm
Base Part Number :
2EZ9V1
Operating Temperature :
-65°C~150°C