2EZ9.1D/TR8
Mfr.Part #
2EZ9.1D/TR8
Description
DIODE ZENER 9.1V 2W DO204AL
Impedance-Max :
125Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
2EZ91
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 69.2V
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±20%
Power - Max :
2W
Datasheets
2EZ9.1D/TR8
Microsemi 2EZ9.1D/TR8
125Ohms ±20% 500nA @ 69.2V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ91D/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 69.2V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
2EZ91D/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 69.2V
500nA @ 69.2V is the maximum voltage (Tol)