2EZ9.1D2E3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ9.1D2E3/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 9.1V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 69.2V
Mount :
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Impedance :
2.5Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance-Max :
125Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
2EZ91
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±2%
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
2W
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mounting Type :
Through Hole
Zener Voltage :
9.1V
Number of Pins :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
2EZ9.1D2E3/TR12
Microsemi 2EZ9.1D2E3/TR12
ZENER DIODE 125Ohm ±2% 9.1V 500nA @ 69.2V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ91D2E3/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 69.2V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 91VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
2EZ91D2E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 69.2V
500nA @ 69.2V is the maximum voltage (Tol)