277LMX450M2EE
Mfr.Part #
277LMX450M2EE
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
270μF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.228Ohm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Tan Delta :
0.15
Leakage Current :
3mA
Series :
LMX
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.41A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.073A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
277LMX450M2EE
Cornell Dubilier Electronics 277LMX450M2EE
LMX 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In