277LBB350M2BH
Mfr.Part #
277LBB350M2BH
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
921.04mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
1.61A
Ripple Current @ High Frequency :
2.3667A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Published :
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
270μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.61A @ 120Hz
Leakage Current :
3mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tan Delta :
0.15
Series :
LBB
Tolerance :
±20%
Datasheets
277LBB350M2BH
Cornell Dubilier Electronics 277LBB350M2BH
LBB 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.61A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In