277LBB200M2BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
277LBB200M2BC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
2.4549A @ 10kHz
Tan Delta :
0.1
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Height :
25mm
Series :
LBB
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
614.02mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.67A @ 120Hz
Ripple Current :
1.67A
Dielectric Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Published :
Leakage Current :
3mA
Capacitance :
270μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
277LBB200M2BC
Cornell Dubilier Electronics 277LBB200M2BC
LBB 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.67A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In