226RZM050M
Mfr.Part #
226RZM050M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
4.8Ohm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Through Hole
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
2.0066mm
Custom Capabilities :
Tape and Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
RZM
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
150mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tan Delta :
0.12
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.033mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.043Ohm @ 120Hz
ROHS3 Compliant
Datasheets
226RZM050M
Cornell Dubilier Electronics 226RZM050M
RZM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can