226RSS016M
Mfr.Part #
226RSS016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
PCB, Through Hole
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tan Delta :
0.17
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Leakage Current :
0.011mA
Packaging :
Bulk
Series :
RSS
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
45mA
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
Lead Pitch :
2.0066mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.811Ohm @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Datasheets
226RSS016M
Cornell Dubilier Electronics 226RSS016M
RSS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can