226RSS035M
Mfr.Part #
226RSS035M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Free :
Lead Free
Height :
7mm
Published :
Series :
RSS
Leakage Current :
0.023mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current :
70mA
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
Lead Length :
15mm
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
98mA @ 100kHz
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Diameter :
6.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.043Ohm @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
226RSS035M
Cornell Dubilier Electronics 226RSS035M
RSS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 70mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can