200USC1800MEFC35X40
Mfr.Part #
200USC1800MEFC35X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
USC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1800µF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.885A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
4.59A @ 120Hz
USC 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In