200UDP1T1A1M7RE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
200UDP1T1A1M7RE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Stock
264
In Stock :
264
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Body Breadth :
7.0104 mm
Series :
200u
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Actuator Type :
Standard Round
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
20V
Body Length or Diameter :
5.334mm
Mount :
Through Hole, Vertical
Switch Function :
On-On
Throw Configuration :
DPDT, DPST
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Length - Termination :
0.128 inch
Contact Resistance :
0.1mOhm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination Style :
PC Pin
PCB Hole Count :
8
Body Height :
10.8712mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pin
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Electrical Life :
40,000 Cycles
Published :
2010
Packaging :
Bulk
Bushing Thread :
Unthreaded
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Illumination Type :
Illuminated, Non-Illuminated
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator Length :
3.80mm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Circuit :
DPDT
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Illumination :
Non-Illuminated
Center Contact Plating :
Gold
End Contact Plating :
Gold
Power Rating :
400mW