200BXW180MEFR18X20
Mfr.Part #
200BXW180MEFR18X20
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.25A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1A @ 120Hz
Polarization :
Polar
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
BXW
Published :
Height :
20mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
10000 hours
Capacitance :
180µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
18mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Rubycon 200BXW180MEFR18X20
BXW 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can