1C10Z5U103M100B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1C10Z5U103M100B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
Monolythic®, 1C10
Lead Diameter :
508 µm
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
10°C~85°C
Temperature Coefficient :
Z5U
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Through Hole
Capacitance :
10000pF
Lead Style :
Straight
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-10°C
Number of Pins :
2
Dielectric :
Z5U
Package / Case :
Height :
3.175mm
Length :
6.35mm
Height Seated (Max) :
0.250 6.35mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
5.08mm
Datasheets
1C10Z5U103M100B
Vishay 1C10Z5U103M100B
Monolythic®, 1C10 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm 10°C~85°C Through Hole Radial