1C10Z5U103M050B
Mfr.Part #
1C10Z5U103M050B
Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
2.54mm
Dielectric :
Z5U
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
REACH SVHC :
Unknown
Height :
3.175mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
10°C~85°C
No
Depth :
3.175mm
Package / Case :
Length :
5.08mm
Lead Diameter :
508 µm
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Min Operating Temperature :
-10°C
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.250 6.35mm
Width :
5.08mm
Temperature Coefficient :
Z5U
Datasheets
1C10Z5U103M050B
Vishay 1C10Z5U103M050B
Monolythic®, 1C10 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm 10°C~85°C Through Hole Radial