1C10C0G471J050B
Mfr.Part #
1C10C0G471J050B
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead Diameter :
508 µm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
C0G
Depth :
3.175mm
Lead Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.250 6.35mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
470pF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Length :
5.08mm
Published :
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Width :
5.08mm
Height :
3.175mm
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
1C10C0G471J050B
Vishay 1C10C0G471J050B
Monolythic®, 1C10 470pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial