187XMPL004MG28X
Mfr.Part #
187XMPL004MG28X
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 4V SMD
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
180µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±20%
Applications :
Decoupling
Type :
Polymer
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Ripple Current :
3A
Life (Hours) :
1000 hours
Polarity :
Series :
XMPL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
4V
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Datasheets
187XMPL004MG28X
Cornell Dubilier Electronics 187XMPL004MG28X
180μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Bulk 9mOhm XMPL Surface Mount Polymer Decoupling