1812B681M202CT
Mfr.Part #
1812B681M202CT
Description
MLCC 680PF 2KV X7R 1812
Width :
3.2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size Code :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
15%
Features :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Walsin
Negative Tolerance :
20
Ratings :
Mounting Feature :
Surface Mount
1812 (4532 Metric)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Height :
1.25
Length :
4.5
Tolerance :
20 %
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
Product :
General Type MLCCs
Lead Spacing :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Class :
Class 2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Product Type :
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
680pF
Failure Rate :
Applications :
SMPS Filtering
Termination Style :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Temperature Characteristics Code :
Datasheets
1812B681M202CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 680pF