1812-101J
Mfr.Part #
1812-101J
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 100NH 818MA 300MOHM SM
Material - Core :
Iron
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Depth :
3.4mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Series :
Package / Case :
2-SMD
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
818mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Inductance :
100nH
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Height :
3.4mm
Q @ Freq :
30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant :
650MHz
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Pbfree Code :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Pins :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Max DC Current :
818mA
Test Frequency :
25MHz
Q Factor :
30
Shielding :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Datasheets
1812-101J
API Delevan 1812-101J
1812-101J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD