1812B561K102CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B561K102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 560PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Walsin
Ratings :
Multilayer :
yes
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Termination :
Standard
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Brand :
Walsin
Width :
3.2
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Length :
4.5
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
RoHS :
Details
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Terminals :
2
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Positive Tolerance :
10
Capacitance :
560pF
Class :
Class 2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
10 %
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Product Status :
Active
Negative Tolerance :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
1.25
Datasheets
1812B561K102CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 560pF