1812B473K102CT
Mfr.Part #
1812B473K102CT
Description
MLCC 0.047UF 1KV X7R 1812
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Width :
3.2 mm
Length :
4.5 mm
Capacitance :
0.047 µF
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height :
0.8 mm
Tolerance :
±10%
Applications :
SMPS Filtering
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Features :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B473K102CT
- 0.047 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B473K102CT Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1812B473K102CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)