1812B472M102CT
Mfr.Part #
1812B472M102CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 4700PF 1KV X7R 1812
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
0.0047uF
Walsin
Positive Tolerance :
20
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
15%
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Features :
High Voltage
Negative Tolerance :
20
Tolerance :
20 %
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Datasheets
1812B472M102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0047uF