1812B392J102CT
Mfr.Part #
1812B392J102CT
Description
MLCC 3900PF 1KV X7R 1812
Capacitance :
0.0039uF
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
Ratings :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
SMPS Filtering
Negative Tolerance :
5
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15%
Walsin
Temperature Characteristics Code :
X7R
Features :
High Voltage
Size Code :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Multilayer :
yes
Height :
0.8 mm
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.2 mm
Tolerance :
5 %