1812B334K101CT
Mfr.Part #
1812B334K101CT
Description
MLCC 0.33UF 100V X7R 1812
Stock
186
In Stock :
186
Width :
3.2
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Type :
General Purpose MLCCs
Construction :
Flat
Features :
Product Height (mm) :
1.25
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Depth (mm) :
3.2
Height :
1.25
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Lead Style :
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Negative Tolerance :
10
Maximum Operating Temperature (°C) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
4.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Length (mm) :
4.5
Ratings :
Product :
General Type MLCCs
Number of Terminals :
2
Walsin
JESD-609 Code :
e2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated :
100V
Termination Style :
Pad
Capacitance Value :
0.33uF
Mounting :
Surface Mount
Microwave Application :
yes
Capacitance :
0.33uF
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
+ 125 C
Size Code :
1812
Voltage :
100Vdc
Dissipation Factor (%) :
2.5
Temperature Coefficient :
15%
Package / Case :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Positive Tolerance :
Datasheets
1812B334K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B334K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:100Vdc, Package / Case:1812, 1812B334K101CT pinout, 1812B334K101CT datasheet PDF, 1812B334K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B334K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.33uF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B334K101CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 0.33uF is the capacitance value of this device.Positive tolerance exhibits 10 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15%.
1812B334K101CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.33uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient